Cesta do Jižní Dakoty
Arizona - západ slunce V září a říjnu 2008 jsme se vydali na měsíční cestu po západních státech USA. Už dlouho jsme se chtěli podívat do Jižní Dakoty na Národní památník Mount Rushmore a jeho okolí a tentokrát se nám to opravdu podařilo. Z Kalifornie jsme se zastávkami projeli Arizonu, Utah, Kolorado, Wyoming, Nebrasku a Jizni Dakotu.
 
Část pobytu jsme strávili v Utahu návštěvou Národních parků Arches a Canyonlands. Tam jsme pár dní prozkoumávali okolí jak pěšky s pinglem - resp. Kačenkou na zádech, tak autem s náhonem na všechny čtyři kola.
 
Colorado national monument Pak jsme se přemístili do Kolorada, které zrovna hýřilo všemi podzimními barvami. Osiky zářily tóny od světle žluté až po sytě oranžovou. Na vrcholcích hor už byl ale první sníh, a tak jsme pádili rychle do nížin.
 

Následoval cíl naší cesty ... Jižní Dakota.
 
Nejprve jsme se zastavili na místě zvaném Poraněné koleno, kde v roce 1890 proběhla bitva mezi Indiány kmene Sioux a americkými vojsky. Před tím byl zabit i náčelník Sitting Bull (Sedící Býk). Ve stejných místech se znovu bojovalo v roce 1973. Dodnes můžete v této oblasti najít kulky z těchto střetů. My našli jednu z M16 (bitva roku 1973) cestou na místní hřbitov.
 
Mount Rushmore v Jižní Dakotě - začali v 1927 a dokončili ho v roce 1941 A teď konečně hlavní bod naší cesty! Mount Rushmore je žulová skála, do které bylo v první polovině 20. století během 14 let vytesané velkolepé dílo - hlavy čtyř významných amerických prezidentů George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Jen pro porovnání hlava G. Washingtona od čela k bradě měří něco málo přes 18 m (60 stop). Pouze jeho nos je dlouhý cca 6 metru (20 stop).
 
Monument indiánského náčelníka Crazy Horse, jak má po dokončení vypadat Dalším neuvěřitelným dílem nedaleko Mount Rushmore je památník Crazy Horse. Jedná se o sochu Indiana Crazy Horse (Bláznivý Kůň), kterou začal tvořit do skály potomek polských emigrantů Korczak v roce 1948. Jde o největší sochu na světě, která bohužel ještě zdaleka není hotová. V roce 1998 byl k padesátému výročí dokončen obličej Crazy Horse. Korczak dnes již nežije, ale na soše pracují jeho potomci. Vláda se finančně nepodílí, práce pokračuje pouze z dobrovolných příspěvků.
 
Atrakcí Jižní Dakoty se jednou za rok stane jinak ospalé městečko Sturgis. Každoročně se v první polovině srpna liduprázdné ulice změní v rejdiště motorkářů. Na sraz se jich vždycky sejde kolem půl miliónu (holt bez nás, přijeli jsme o pár měsíců pozdě).
 
Potom jsme přemýšleli jet ještě více na sever na místo bitvy Little Big Horn, ale napadl sníh, tak snad někdy příště.
 
Už troubějí.....Ve stejném období, co jsme cestovali my, se na výpravy vydává ještě spousta dalších, ale za jiným účelem. Probíhala zrovna lovecká sezóna. Lovci oblečení do maskáčů si zrovna vyprávěli, kdo jaký kousek zdolal ( angl. shoot), když se k nim omylem přimotal Petr oblečený v českých maskáčích. Ten se začal chlubit, že se mu podařilo "shoot" ( vyfotit ) tak krásného jelena ... Jak se v cizím jazyce člověk lehce zamotá !
 
Cestou zpět jsme se ještě zastavili ve městě Salt Lake City, stát Utah. Město se vyznačuje velkou populací mormonu. Prohlédli jsme si návštěvní centrum a zjistili, ze jejich brožurky mají dokonce i v Češtině.
 
A jak nejrychleji ukončit cestu ... rozfofrovat poslední šestáky v Las Vegas !!!Fotogalerie ... zobrazit detail